برج خنک کننده هلر

کاویتاسیون در پمپ برج خنک کننده
فروردین ۲۳, ۱۳۹۹
داکت اسپلیت غیر اینورتر
اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۹

برج خنک کننده هلر

برج خنک کننده ای که به وسیله جریان هوای طبیعی و به صورت غیر مستقیم باعث خنک شدن آب می گردد و سپس این آب خنک سیال دیگری را خنک می کند ، برج خنک کننده هلر نام دارد. به این روش کار میکند که  آب درون مدار بسته به جریان در می آید و همزمان هوا بدون تماس مستقیم با آب و تبخیر با عبور از روی کویل ها باعث خنک شدن آب می شود. این برج های خنک کننده به نام برج خنک کننده مدار بسته نیز شناخته می شود که در آن جریان هوا به عنوان دومین خنک کننده در نظر گرفته می شود..در ادامه به بررسی بیشتر این نوع برج خنک کننده می پردازیم.

برج خنک کننده هلر

برج خنک کننده هلر

ساختار برج خنک کننده هلر

برج خنک کننده هلر اولین بار توسط شرکت انکسیو در مجارستان در سال ۱۹۵۰ مورد استفاده و بهره برداری قرار گرفت و به عنوان بهترین برج خشک با هزینه های قابل قبول مطرح شد. این برج خنک کننده دارای یک کویل ( کندانسور ) می باشد که آب در درون آن جریان دارد و همزمان هوا به وسیله مکش طبیعی از روی آن عبور کرده و باعث خنک شدن آن می شود.

برج خنک کننده هلر در این سیکل توربین بخار را خنک می کند ، آب داغ که از توربین خارج می شود درون برج خنک کننده هلر بدون تماس مستقیم با هوا خنک می شود و مجددا به توربین برمی گردد.به برج خنک کننده خشک غیر مستقیم که با جریان هوا باعث خنک شدن آب می شود ، برج خنک کننده هلر می گویند

برج های خنک کننده طبیعی یکی از مهمترین اجزاء نیروگاه است که با مصرف کم انرژی نقش خنک کردن آب را به عهده دارد. برج های خنک کننده جریان طبیعی می توانند از جنس بتن و یا استیل و آلومینیوم باشند که دارای ابعاد بزرگ و ارتفاع بلند می باشد.

از انواع برج های خنک کننده با ارتفاع بلند و جریان طبیعی می توان به ” برج خنک کننده جریان طبیعی ” و ” برج خنک کننده نیروگاه ” اشاره کرد.

برج خنک کننده هلر به آب جبرانی نیاز ندارد و آب درون سیکل بسته پس از خنک شدن به کندانسور بر می گردد. کویل های موجود در برج خنک کننده دارای فین می باشند که سطح انتقال حرارت را بالا برده و راندمان خنک کاری را افزایش می دهند. برج خنک کننده هلر ( Heller cooling tower ) می تواند به صورت جریان مکانیکی باشد که در این صورت ابعاد کوچکتری خواهد داشت و هوا در آن به اجبار به جریان در خواهد آمد.

جنس بدنه برج های هلر

بدنه این برج ها از بتن درست شده اند تا در مقابل باد هم مقاوم باشند. بعضی از آن ها هم به شکل استوانه و اجسام مخروطی هستند.یکی از مزیت های این برج این است که شکل ساده و نصب آن اشاره کرد.

مزیت های برج خنک کننده هلر

مقاومت بالا در برابر یخ زدگی در سرما
هزینه کم کارکرد و راندمان بسیار بالا
برای نصب نیازی به مساحت بالا ندارید
کاهش هزینه ی عملیاتی برای پمپ کردن
صدای کم و حذف آلودگی زیست محیطی
فضای کم نسبت به برج های خنک کننده خشک دیگر

معایب برج خنک کننده هلر چیست؟

این سیستم با تمام مزایای که برای آن گفتیم معایبی نیز دارند که به شرح زیر است.

۱- یکی از معایب این سیستم گران بودن در ساخت این برج است.

۲- در برج های مدار باز وزن برج ها سبک و کوچک هستند ولی در این برج ها بسیار بزرگتر و سنگین تر هستند.

جهت خرید یا تامین قطعات برج خنک کننده با پرتو تهویه تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۲۶۹۳۰۲

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *