برج خنک کننده چیلر

برج خنک کننده چیلر
استفاده از ازن در برج خنک کننده
آذر ۲۳, ۱۳۹۶
برج خنک کننده
برج های خنک کننده
دی ۵, ۱۳۹۶
نمایش همه
برج خنک کننده چیلر

برج خنک کننده چیلر

برج خنک کننده چیلر ، برج خنک کن چیلر

برج خنک کننده چیلر

چیلر(چیلر آبی یا چیلر ترکمی آب خنک کن) دستگاهی است که آبی که درون فن کولها در جریان هست را تا دمای ۴ درجه سانتی گراد پایین می آورد, دمای آب ورودی نباید بیشتر از ۲۹ درجه سانتی گراد باشد و به همین دلیل از برج خنک کننده به عنوان پیش خنک کننده چیلر جذبی و چیلر تراکمی نیز استفاده می شود تا اگر دمای آب ورودی بیشتر از حد مجاز می باشد آن را کاهش دهد و به ۲۹ درجه سانتی گراد برساند سپس به سمت چیلر هدایت کند پس می توان گفت برج خنک کننده از اجزاء اصلی در چیلر ها به حساب می آید.

جنس این برج های خنک کننده چیلر می تواند برج خنک کننده فابیرگلاس ,برج خنک کننده گالوانیزه,برج خنک کننده چوبی,برج خنک کننده مارلی و برج خنک کننده بتونی باشد

انواع چیلر:

چیلر های دو دسته می باشند, چیلر جذبی و چیلر تراکمی که این چیلرها در صنعت و در تهویه مطبوع به کار برده می شند.

شکل دیگر تقسیم‌بندی چیلرها بر اساس شکل خنک شدن ماده مبرد است که به سه دسته آب خنک، هوا خنک و تبخیری تقسیم‌بندی می‌شوند.

چیلرهای تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی و چیلرهای جذبی با استفاده از انرژی حرارتی باعث ایجاد برودت و سرما می‌شوند.

اجزاء تشکیل دهنده چیلر تراکمی:

 • کمپرسور : ایجاد اختلاف فشار در سیستم برای جریان یافتن مبرد در سیکل را بعهده دارد.گاز خروجی از اواپراتور را متراکم کرده وارد کندانسور می‌کند.چیلرهای صنعتی که بصورت معمول در ایران کاربری دارند از کمپرسور های سیلندر پیستونی و اسکرو استفاده می کنند.
 • کندانسور :کندانسور ها عمدتا آب خنک و هوای خنک هستند.کندانسور مبدلی است که وظیفه تقطیر گاز مبرد خروجی از کمپرسور را در سیکل تبرید به عهده داردکندانسور این چیلر از نوع پوسته و لوله است در داخل پوسته گاز مبرد و در داخل لوله‌ها آب خنک جریان دارد. گاز داغ و متراکم توسط لوله وارد پوسته کندانسور می‌شود. به علت تماس با لوله‌های مسی حاوی آب خنک، خنک شده به مایع تبدیل می‌شود و از پایین از طریق لوله خارج می‌شود. آب جریانی از طریق لوله وارد کندانسور شده واز طریق لوله خارج می‌شود. آب خروجی از کندانسور به برج خنک کن هدایت می‌شود تا پس از خنک شدن دوباره به کندانسور برگردد.
 • اواپراتور:اواپراتور مبدلی است که حرارت لازم را جهت تبخیر از آبی که در حال جریان است گرفته و در نتیجه باعث خنک شدن آن می شود. و دو نوع پوسته لوله ای و صفحه می باشد.
 • شیر انبساط: کارش کنترل دبی مایع ورودی به اواپراتور توسط دمای گاز خروجی از اواپراتور و همچنین کاهش دما و فشار مایع مبرد است.
 • الکتروموتور: میل لنگ کمپرسور را به حرکت درمی‌آورد حرکت دورانی میل لنگ باعث حرکت رفت و برگشت پیستون در داخل سیلندر می‌گردد در نتیجه گاز مبرد در کمپرسور متراکم می‌شود.
 • کوپلینگ: جفت کننده محور الکترو موتور با محور میل لنگ کمپرسور است.
 • لوله رانش: گاز خروجی از کمپرسور را به کندانسور هدایت می‌کند
 • لوله خروج مایع مبرد از کندانسور
 • شیر سرویس کندانسور: برای بستن لوله خروج مبرد از کندانسور در مواقع سرویس و تعمیرات و توقف طولانی دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • شیر تغذیه ماده مبرد: برای شارژ سیستم استفاده می‌شود.
 • فیلتر درایر یا صافی رطوبت گیر: وجود مواد جامد و رطوبت در دستگاه تبرید موجب بروز اشکالاتی می‌گردد که برای جلوگیری آن از وسیله‌ای به نام فیلتر برای گرفتن مواد جامد و درایر برای گرفتن رطوبت موجود در سیستم استفاده می‌شود.
 • شیر برقی: که در صورت وصل بودن جریان الکتریکی مسیر عبور مایع مبرد را باز نگه می‌دارد این شیر برقی از ترموستات فرمان می‌گیرد.
 • شیشه رویت یا سایت گلاس: میزان تغذیه ماده مبرد در سیستم و همچنین وجود رطوبت بیش از حد را در سیستم مشخص می‌نماید.
 • لوله مکش: که گاز خروجی از اواپراتور از طریق لوله وارد قسمت مکش کمپرسور می‌گردد.

انواع چیلر جذبی

۱- گروه تک اثره (Single effect)

که خود به سه دسته چیلرهای تک اثره با تغذیه بخار، تک اثره با تغذیه آب داغ (دمای بالای ۱۰۰ درجه سانتیگراد) و تک اثره با تغذیه آب گرم(دمای زیر۱۰۰ درجه سانتیگراد) تقسیم می‌شوند که نحوه کار آنها مشابه بوده و همگی دارای حداقل یک مولد حرارتی می‌باشند.

۲- گروه دو اثره (Double effect)

که به دو دسته دو اثره با تغذیه بخار و دو اثره با شعله مستقیم طبقه‌بندی می‌شوند. این چیلرها، جز نسل جدید چیلرهای جذبی بوده و دارای سیکل تبرید کاملتری نسبت به چیلرهای جذبی تک اثره‌است.

 

 روش کار برج خنک کننده چیلر:

در سیستم چیلر و برج خنک کننده یک مبدل حرارتی به نام کندانسور که معمولا از نوع پوسته و لوله یا صفحه ای (Plate and Frame heat exchanger) است در مدار چیلر آبی جهت کندانس کردن (چگالش) مبرد گازی شکل و تبدیل آن به مبرد مایع به کار می رود. چیلر از یک سمت به فن کویل یا هواساز (air handling unit cooling coil) و از سمتی دیگر به برج خنک کننده (cooling tower) متصل است.

مبرد گازی شکل خارج شده از کمپرسور که به بسیار داغ است وارد کندانسور پوسته و لوله می شود و از طرف دیگر آن آب با درجه حرارت پایین  وارد کندانسور می شود. طی تبادل حرارت صورت گرفته ، مبرد گرمای خود را به آب داده و تقطیر می شود. آب گرم شده توسط پمپ به برج خنک کننده ارسال و در آنجا توسط هوایی که با فن دمیده می شود، خنک می گردد تا مجدد به دمای محیط نزدیک شده و به کندانسور ارسال گردد.

برج خنک کننده چیلر

برج خنک کننده چیلر

 

 

استفاده از تکنولوژی های جدید در سیستم برج خنک کننده چیلر

چیلر و برج خنک کننده سال هاست که به عنوان یکی از پرکاربردترین سیستم های سرمایش در ساختمان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه تکنولوژی های جدید باعث افزایش راندمان و طول عمر آنها شده است. برای مثال امروزه هم در موتور محرک چیلر و هم موتور فن برج خنک کننده از موتورهای Variable Speed Drive یا سرعت متغیر استفاده می شود که مزیت آن این است که موتورهای محرک الکتریکی همواره با تمام توان کار نکرده و فقط متناسب نیاز درخواستی مصرف کننده و با تغییر دور به صورت اتوماتیک ، توان تولید می کند. در نتیجه مصرف انرژی برق به طور قابل ملاحظه ای در این سیستم ها کاهش یافته است.

همچنین با به کار بردن لوله های فین دار یا همان فین تیوب در کندانسور چیلر و برج خنک کننده به تعداد زیاد ، علاوه بر کاهش ابعاد آن ، موجب افزایش نرخ انتقال گرما بین مبرد و آب می شوند.

برج خنک کننده فایبرگلاس نسبت به سایر انواع برج خنک کننده از کارایی بیشتری برخوردار است. از لحاظ قیمت برج خنک کننده فلزی و  برج خنک کننده چوبی نسبت به سایر انواع برج خنک کننده از قیمت مناسب تری برخوردار است.

برچسب ها: برج خنک کننده, چیلر برج خنک کننده,برج خنک کننده چیلر,انواع برج خنک کننده,انواع برج خنک کننده چیلر,قیمت برج خنک کننده,چیلر و برج خنک کننده,انواع چیلر,برج خنک کن,جنس برج خنک کن,برخ خنک کننده,,برج خنک کننده,تولید برج خن کننده,برج خنک کننده چیلربرج خنک کننده چیلربرج خنک کننده چیلر برج خنک کننده

برج خنک کننده برج خنک کننده برج خنک کننده برج خنک کننده برج خنک کننده برج خنک کننده برج خنک کننده

12 دیدگاه ها

 1. نرگس گفت:

  عالی بود

 2. محمد گفت:

  ممنون از اطلاعاتتتون

 3. حمید گفت:

  قیمت برج خنک کننده چیلر چنده ؟

 4. محمد گفت:

  با سلام، امکان خرید وجود دارد یا خیر؟

 5. تاج گل افتتاحیه گفت:

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد
  انگیزه براتون بشه

 6. جناتی گفت:

  سلام
  درجه تنظیمی الکتروموتورخنک کننده برج چه عددی بایدباشدبرای چیلرتراکمی

 7. احسان گفت:

  بسیار عالی
  فقط یه سوال میخواستم بدونم اون مایعی که توی لولهای چیلر با پمپ در جریان هست و از چندین اواپراتور میگزره و بعد دوباره برمیگرده داخل چیلر و توسط مبرد خنک میشه و دوباره میره تو سیستم اون مایع چیه که انقدر میتونه برودتو نگه داره .

 8. اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *